At BHTP we encourage our children to wear school uniform. Please ensure your child is in correct school uniform and wearing black shoes Thank you for your continued support.
Home Page

Breadsall Hill Top Primary School

Together We Exceed Expectations

Get in touch

Get in touch

Google Translate
Google Search

Slideshow

Meet the Governors

Breadsall Hill Top Primary School Governing Body

 

All state maintained schools in England have a Governing Body, which is responsible for overseeing many of the strategic decisions of the school. A key role is to act as a ‘critical friend’: to support, to challenge, to ask questions and ultimately to represent the school community.

 

The Governing Body works in close partnership with the Headteacher, staff and the local authority. Whilst the Headteacher is, responsible for the day-to-day running of the school, the governors are involved with such things as staffing, curriculum, school buildings and finance. It ensures the school functions well and maintains the proper range of academic and social objectives.

 

Governing Body meetings

The Governing Body is split into committees, Finance and Standards, and also has a full Governing Body meeting each term. has  Governing Body meetings per academic year to meet and review the progress of the school. The Governing Body meetings for the year 2017/2018 are confirmed, see below:

Standards

19th October 2017

7th December 2017

15th February 2017

15th March 2017

24th May 2017

12th July 2017

Finance

30th November 2017

8th March 2017

5th July 2017

Full Governors

14th December 2017

22nd March 2017

19th July 2017

 

Link Governors

A number of governors are also ‘Link Governors’ with responsibilities to review curriculum and other areas of the school’s role. Each named governor meets the teacher in school who is responsible for that area.

 

Committees

In July 2017 the Governing Body formally adopted the meeting format where finance and Standards committee business were separate to the main Governing Body meeting and fed back at full Governors meetings. 

 

Governor Attendance

Governor attendance at Governing Body meetings is recorded in an attendance register and the minutes of the Governing Body meeting. Both the register and minutes are available to view upon request.

 

Governing Body Information

In April 2014 the governing body reconstituted under ‘The School Governance (Constitution) (England) Regulations 2012’. The standard term of office for a governor is four years. The chair and vice-chair are usually elected annually at the first meeting of the academic year.

The Chair of Governors is Malcolm Staley

The Vice Chair is Mr Sean Seal

The Safeguarding Governor is Mrs Julie Nellist

The Governing body is made up of sixteen governors divided into six governor categories

 

 

Category of Governor

Headteacher (1)

Name

Anna Grant-Thomas

Appointed by

Governing Body

Term of office

From 1st November 2015 whilst in post as Headteacher

Responsibilities on governing body

Headteacher

Relevant Business/Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

Headteacher

Category of Governor

Co-opted Governor (5) 1 Vacancy

Name

Joanna Baines

Appointed by

Governing Body

Term of office

25.09.2014 – 24.09.2018

Responsibilities on governing body

Standards Committee

Committee

Pupil Discipline

Relevant Business/ Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

None

 

 

Name

Kapka Vassileva

Appointed by

Governing Body

Term of office

09.09.2013 – 08.08.2017

Responsibilities on governing body

Policies,

Committee Membership

Academy Working Party

Relevant Business/ Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

Teaching Assistant in school

 

 

 

Category of Governor

Staff Governor (1)

Name

Gemma Fisher

Appointed by

Elected by Staff members

Term of office

05.12.2016 – 04.12.2020

Responsibilities on governing body

 

Relevant Business Pecuniary / Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

None

 

 

 

Name

Misturah Oleolo

Appointed by

Elected by Parents

Term of office

01.04.2014 – 31.03.2018

Responsibilities on governing body

Priority 3 - SIP

Committees

Dismissal Appeals

Relevant Business/ Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

None

 

 

Name

Julie Nellist

Appointed by

Elected by Parents

Term of office

01.04.2014 – 31.03.2018

Responsibilities on governing body

Safeguarding Governor

Committees

Grievance, Dismissal Appeals & Ofsted Working Party

Relevant Business/ Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

None

 

 

Name

Sean Seal

Appointed by

Elected by Parents

Term of office

01.04.2014 – 31.03.2018

Responsibilities on governing body

Vice- Chair and Link governor for health and safety – Priority 2 - SIP

Committees

Performance Management, Personnel Dismissal

Relevant Business/ Pecuniary Interests

None

Governor for other educational establishments

No

Relationships between governors and any other staff members

None

 

 

 

 

Governor Resignations 2015/2016

Term of Office

Ken Davies (Co-opted Governor)

28.01.2014 – 26.07.2016

Chrissy Hopson (Staff)

09.09.2013 – 07.07.2016

Fiona Apthorpe (LA)

06.10.2018 – 04.11.2016

Tina Baskcomb (Associate Member)

23.01.2018 – 07.07.2016

 

 

Top